+420 730 190 522 LinkedIn Youtube
LAMBERGA v Hospodářských novinách

LAMBERGA v Hospodářských novinách

Je nám ctí být součástí květnového vydání Hospodářských novin. V rozhovoru se spolumajitelem firmy LAMBERGA, Jiřím Švestkou, se můžete dozvědět na co se zrovna připravujeme, jak se nám dařilo v minulém roce nebo třeba jak vznikl název firmy.

 

Slovenské město Čadca jako jedno z prvních v Evropě vybavilo své ulice LED osvětlením. Následovala další města na Slovensku, která si za dodavatele stejně jako Čadca vybrala mladou brněnskou firmu Lamberga. „Slováci se nebojí jít do nových věcí a začali řešit, jak vypadá jejich veřejné osvětlení. To je stejně jako u nás mnohdy 20 let za svou životností,“ říká Jiří Švestka, spoluzakladatel a hlavní akcionář společnosti. Byznys u firmy na Slovensku pomohlo i to, že na úsporné osvětlení jsou dotace. Lamberga, jež průmyslová svítidla vyvíjí i vyrábí, má laboratoř v Uherském Brodě. Zde vymýšlí celé světlo i instalaci. Nakupuje pouze optické čipy a hliníkové korpusy. Firma dodává LED zařízení do továrních hal, osvětluje ulice, přechody pro chodce i zahrady. 

V Česku její výrobky mimo jiné využívají sklárny Preciosa, téměř všechna parkoviště maloobchodního řetězce Globus či továrna výrobce elektroniky Foxconn v Pardubicích. Dodala průmyslová svítidla mladoboleslavské Škodě Auto, rozsvítila veřejná prostranství v obcích Jevišovice, Loučná pod Klínovcem nebo náměstí v UherskémBrodě. Jiří Švestka Lambergu založil s dalšími čtyřmi společníky před šesti lety. V té době už 20 let působil v architektonické a projekční kanceláři K4, jejímž je stále spolumajitelem.
 
Brněnská společnost K4 se podílela na realizaci ostravského obchodního a zábavního centra Nová Karolina, pražského kancelářského komplexu Florentinum skupiny Penta nebo brněnského centra Galerie Vaňkovka.

Světla v Brně 
Lamberga osvětluje i brněnské parkoviště. Firma získala název podle moravského hraběte Maxmiliána Lamberga, osvícence a propagátora nových koncepcí z 18. století. 

„Když do Čech přicházela vlna zahraničních investorů, navrhovali jsme jim logistické a průmyslové areály, a věděli jsme tak, jaké mají problémy,“ vzpomíná zakladatel Lambergy Švestka. A dodává, že v době krize nadnárodní korporace začaly řešit energetické úspory.
 

„Původně jsme si mysleli, že budeme vyrábět jen pro ně, ale zjistili jsme, že je velká díra na trhu u veřejných prostranství, jako jsou silnice a pěší zóny,“ vysvětluje podnikatel. Podle jeho slov je jen v Česku přibližně1,4 milionu světel veřejného osvětlení, která města a obce budou muset začít řešit. V tuzemsku si firma konkuruje hlavně s nizozemskou společností Philips a belgickou Artechnic-Schréder.

Minulý rok Lamberga vyrobila okolo 30 tisíc svítidel, jejichž životnost se pohybuje mezi pěti a dvanácti roky. Více než polovina z nich skončila za hranicemi hlavně na Slovensku.

Světla s černým puntíkem ve znaku používá například take světový cementářský koncern Holcim, a to v ekvádorském městě Guayaquil. „Naše výrobky byly jediné, které zvládly tamní vlhkost, vysoké teploty a prašnost,“ tvrdí Švestka, který firmu založil s vizí zahraničního byznysu.
 
„Česká republika je pro nás laboratoř. Máme velký potenciál na export,“ prohlašuje. Příležitost vidí hlavně v rozvojových zemích například v jihovýchodní Asii. „Tamní trhy nejsou tak regulované jako ty evropské a firmy tam snáze uspějí,“ objasňuje Švestka. Zakázky v cizině pomáhají i hospodářským výsledkům společnosti. Zatímco v roce 2013 firma utržila 20 milionů korun, o rok později to bylo jednou tolik a obrat za rok 2015 se vyšvihl na 85 milionů korun. „Potenciál vidíme minimálně v půl až miliardovém obratu,“ uvádí Švestka.
 
Podnik nyní zaměstnává přibližně třicet lidí. V blízké budoucnosti mají počty zaměstnanců narůst. Podle představ vedení by firma měla mít stovku odborníků.
 
Lamberga má letos před sebou dvacetimilionovou investici, v jejímž rámci plánuje rozšířit vývojovou laboratoř.


Zdroj: Hospodářské noviny; 2016; 20/05; str. 19

Další aktuality