+420 730 190 522 LinkedIn Youtube
Moravská Nová Ves: XT PhotoCell

Moravská Nová Ves: XT PhotoCell

Významný krok kupředu na cestě k modernizaci města učinila Moravská Nová Ves, v níž jsme dokončili celkovou rekonstrukci veřejného osvětlení a společně s montážním partnerem instalovali celkem 447 LED svítidel. Obec zvolila naše LAMBERGA XT PhotoCell o teplotě chromatičnosti 2700K - všechna osazena fotobuňkou a připravena pro případnou instalaci RF nodů. O co se jedná? 

 
XT PhotoCell
LED svítidlo XT PhotoCell je jednou z nástaveb naší řady XT. Je vybaveno soumrakovým čidlem, které se stará o to, aby se svítidlo spustilo při setmění. V Moravské Nové Vsi se tedy každé svítidlo samostatně rozsvítí podle aktuálních světelných podmínek (úroveň světla pro spuštění lze nastavit). Navíc je soustava autonomně regulována v průběhu noci podle nahraného harmonogramu. 

Všechny komponenty svítidla XT PhotoCell odpovídají standardům ZHAGA a podporují komunikační protokol D4i pro opravdové SMART CITY. Pokud by tedy obec měla zájem o ještě sofistikovanější systém řízení a monitoringu, jsou už nyní svítidla připravena na osazení takzvanými RF Nody. 

RF Node 
RF Node je komunikační prvek, který zajišťuje řízení svítidla a jeho komunikaci s okolními prvky chytré městské sítě neboli Smart Urban Network. Soustava svítidel veřejného osvětlení může být základním prvkem takové platformy nejen pro potřeby samotného osvětlení ulic. Svítidla jsou ideálními komunikačními body, které mají trvalé napájení a jsou kompatibilní s ostatními technologiemi Smart City. RF Nody jim navíc umožňují být dálkově ovládány a monitorovány. 
 

Hlavním benefitem celé modernizace jsou výrazně nižší provozní náklady. Předešlá soustava 371 sodíkových svítidel o příkonu 25,340 kW představovala pro město významnou položku ve výdajích za elektrickou energii. Nový příkon soustavy o 447 LED svítidlech Lamberga dnes činí 14,802 kW. 

Vizuální stránku proměny můžete zhodnotit na fotografii, kterou jsme pořídili v průběhu renovace. Při pořízení snímku byla hotova záměna svítidel v jedné z ulic, zatímco ve vedlejších ulicích ještě svítily lampy stávající (v pravém kraji sodíkové, vlevo dokonce LED svítidla o teplotě chromatičnosti 5000K). Z hlediska nežádoucího vlivu na životní prostředí není vhodné pro účely veřejného osvětlení používat LED s teplotou chromatičnosti vyšší než 3000K. I proto jsou naše svítidla s barevnou teplotou 2700K mezi našimi klienty tolik populární. 

Důležitým úkolem pro nás také bylo zajistit optimální rozložení dopadajícího světelného toku na vozovku tak, abychom dosáhli požadované rovnoměrnosti osvětlení. 
Posuďte sami. Co říkáte na barvu a rozložení světla nových svítidel Lamberga XT v porovnání s předešlými svítidly? 

Moravska-Nova-Ves.png
 

Fotogalerie

Další aktuality