+420 730 190 522 LinkedIn Youtube
Změna k lepšímu: Mokrá-Horákov

Změna k lepšímu: Mokrá-Horákov

V rámci pravidelného tištěného magazínu společnosti QUANTUM posktyl starosta obce Mokrá-Horákov, Aleš Ryšánek, rozhovor na téma obnova veřejného osvětlení, při které byly instalovány naše svítidla LAMBERGA. Přečtěte si, co obec vedlo k modernizaci osvětlení, jak celá realizace probíhala a zda to stálo za to. 

Nezapomeňte ani na galerii pod příspěvkem, ve kterém můžete vidět modernizované osvětlení v obci Mokrá-Horákov a nebo například zřetelný rozdíl mezi původním výbojkovým svítidlem a naším LED svítidlem LAMBERGA. 


 
Proč jste se rozhodli světla v obci vyměnit?
Obec měla instalovaná zastaralá svítidla veřejného osvětlení se sodíkovými výbojkami. Zároveň v některých částech obce nebyla dostatečná úroveň osvětlení. A protože v době, kdy jsme o rekonstrukci veřejného osvětlení uvažovali, byla k dispozici již úsporná LED svítidla, rozhodli jsme se vyměnit naše svítidla za nová, „LEDková“.

Jak jste při zadávání zakázky postupovali?
Prvním krokem bylo vyhotovení pasportu veřejného osvětlení. Pasport je základní informace o aktuálním technickém stavu veřejného osvětlení a dále podklad pro návrh nového řešení. Dále jsme si vybrali administrátora veřejné zakázky, který měl za úkol připravit zadávací dokumentaci výběrového řízení a celé výběrové řízení zorganizovat. Zde jsme dbali na to, aby vybraný administrátor měl zkušenosti se zadáváním podobných veřejných zakázek, tedy takových, kde se realizují úspory elektrické energie a uspořené peníze se investují do nákupu svítidel.

Podle čeho jste vybrali vítěznou variantu?
V zadávací dokumentaci byla stanovena přesná cenová, energetická a technická kritéria. Podle těchto kritérií se jako nejvýhodnější výrobky jevila svítidla české firmy LAMBERGA, které nabídla elektromontážní firma AŽD Praha.
 
Jak dlouho výměna trvala?
Vlastní výměna trvala jen pár týdnů. Vše proběhlo bez komplikací.

Jaký je výsledek?
S výsledkem jsme maximálně spokojeni. Dosáhli jsme celkového zlepšení úrovně veřejného osvětlení v obci. Vzhledem k tomu, že jsme zároveň zvyšovali úroveň osvětlenosti v některých částech, kde byla před realizací obnovy úroveň nižší, a dále jsme doplňovali další nové sloupy a svítidla, nelze úsporu přímo porovnat s předchozím stavem.
Prokazatelně však klesly náklady na údržbu veřejného osvětlení, neboť dříve se skoro každý měsíc někde měnila sodíková výbojka, u LED svítidel se nic takového neděje. Máme přitom velmi dobré srovnání, neboť ještě 30 % svítidel v obci je se sodíkovými výbojkami.

Kolik modernizace stála?
Vlastní projekt obnovy veřejného osvětlení, jak již bylo uvedeno, obsahoval mimo LED svítidel také doplnění nových sloupů včetně svítidel. Celková hodnota zakázky byla něco málo přes 2 miliony. Cenu navíc máme rozloženu do čtvtletních splátek na dobu 12 let. Už teď se ukazuje, že se tento postup obci dobře vyplatil a na čtvrtletní splátku se generují prostředky nejen z úspory elektrické energie, ale také z výrazného poklesu nákladů na údržbu, neboť údržba LED svítidel nás nic nestojí.

Jak je to s jejich údržbou?
S LED svítidly této české značky nemáme žádné problémy a údržba není tím pádem žádná. Výrobce nám poskytl nadstandardní záruční dobu v délce sedmi let a případnou opravu přímo na místě instalace, což je velká výhoda a jistota pro nás jako zákazníka. Za pět let nastaly pouze dva případy, kdy bylo nutné provádět servis, což výrobce bez problémů vyřešil.

Jaké jsou reakce obyvatel obce?
Jsme mile překvapeni, jak občané pozitivně přijali bílé LED světlo.

Zdroj: Rozsviťte svoji obec a neplaťte ani korunu navíc. QUANTUM: Energie pro vaše domovy. 2017, 3.

Fotogalerie

Další aktuality